BAR
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2013kj (482 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2013kj (482 calories/kcal) |
| Fiber | 1.9 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 25 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.77g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.77g |
| Saturated Fat | 8.65g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 49.97111496244946% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 8.7g |
| Score | 24 |
| Sodium | 183mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 183mg |
| Sugars | 42.31g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 42.31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dark Crispety, Crunchety, Peanut Buttery! Bar, Dark (Similarity score: 0.00)
- Peanut Bar (Similarity score: 3.46)
- Bar, Dark (Similarity score: 3.46)
- Limited Edition Chocolate, Salted Caramel Mini Mousse Cakes, Chocolate, Salted Caramel (Similarity score: 10.86)
- Traditional Italian Cookie (Similarity score: 13.69)
- Nestlé Lion Snack Size (Similarity score: 14.30)
- Nestlé,lion Lion (Similarity score: 14.63)
- Nestlé Lion (Similarity score: 14.63)
- Nestlé Lion (Similarity score: 14.63)
- Nestlé Lion Snack Size (Similarity score: 16.21)
- Double Filled Golden Sandwich Cookies (Similarity score: 16.80)
- Caramel, Milk Chocolate Unwrapped Bites Cookie, Caramel, Milk Chocolate (Similarity score: 17.46)
- Cadbury Picnic Chocolate Bar (Similarity score: 17.98)
- Colombina, Muuu , Sandwich Cookies, Chocolate (Similarity score: 18.60)
- Benton's Chocolate Hazelnut Creme Filled Wafer Rolls (Similarity score: 18.69)
Ingredients List
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- E436
- Soya Lecithin
- Soya Oil
- Natural Flavouring
- E160b
- Corn Starch
- E319
- E330
- Sugar
- Roasted Peanuts
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Cocoa
- Molasses
- Less Than 1% Of Dairy Product Solids
- Yellow Corn Flour
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)