Panzani Panzani penne ble et quinoa
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1515kj (363 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1515kj (363 calories/kcal) |
| Fiber | 4.2 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 12.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.6g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 14.285714285714285% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -5 |
| Sodium | 16mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 16mg |
| Sugars | 3.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Comptoir Du Grain,marque Repère Semoule De Couscous (Similarity score: 5.91)
- Comptoir Du Grain, Marque Repère Couscous Grain Moyen (Similarity score: 5.91)
- Tiradell Špagety (Similarity score: 7.52)
- Rosické Špagety (Similarity score: 7.52)
- Lidl,lidl Stiftung & Co Kg,tiradell Kolínka (Similarity score: 7.52)
- Auchan,auchan Production,groupe Auchan Pâtes Spaghetti (Similarity score: 8.44)
- Spiga Spiga (Similarity score: 9.01)
- Moulins De Kleinbettingen Farin'up Couscous (Similarity score: 9.39)
- Panzani Panzani Canaelloni (Similarity score: 9.60)
- La Vie Claire Papillons 1 2 Complets (Similarity score: 9.71)
- Fiorini Tagliatelles (Similarity score: 9.99)
- Fiorini Spaghetti 1 Kg (Similarity score: 9.99)
- Fiorini Tagliatelles (Similarity score: 9.99)
- Fiorini Spaghetti 1 Kg (Similarity score: 9.99)
- Fiorini,intermarché Alphabet 500 G (Similarity score: 9.99)
Ingredients List
- Buckwheat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)