Panzani Panzani Canaelloni -
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1510kj (361 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1510kj (361 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 0.35g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 17.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.5% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -4 |
| Sodium | 13.208mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 13.2mg |
| Sugars | 3.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Monoprix,monoprix Exploitation,groupe Casino Coquillettes (al Dente 9 Min ) (Similarity score: 4.28)
- Panzani Pâtes Penne Rigate Panzani (Similarity score: 4.53)
- Moulins De Kleinbettingen Farin'up Couscous (Similarity score: 5.93)
- Asda Plain Flour (Similarity score: 6.11)
- Rema 1000 Makaroni (Similarity score: 7.35)
- Rema 1000 Spagetti (Similarity score: 7.35)
- Carrefour Couscous Grain Fin (Similarity score: 7.41)
- Auchan,auchan Production,groupe Auchan Pâtes Spaghetti (Similarity score: 7.47)
- Comptoir Du Grain,marque Repère Semoule De Couscous (Similarity score: 7.63)
- Comptoir Du Grain, Marque Repère Couscous Grain Moyen (Similarity score: 7.63)
- Markal Bio Riz Long Complet (Similarity score: 7.72)
- Markal Riz De Camargue Long Complet (Similarity score: 7.72)
- Belle France Pâtes Alphabet (Similarity score: 8.32)
- Kuchnia Lidla Kasza Gryczana Prażona (Similarity score: 8.40)
- Pastificio Artigianale Alta Valle Scrivia Scuccuzzû (Similarity score: 8.90)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)