Panforte
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1519kj (364 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1519kj (364 calories/kcal) |
| Fiber | 7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 6.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.4g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 8.235294117647058% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 8.2% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | 9 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 48g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 48g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pfeffernusse Iced Gingerbread Cookies (Similarity score: 21.04)
- Monardo, Dolciaria Monardo Mostaccioli (Similarity score: 22.14)
- Basler Leckerli Cannelle (Similarity score: 23.01)
- Adugs Gingerbreads "rural" (Similarity score: 23.78)
- Monardo, Dolciaria Monardo Mostaccioli (Similarity score: 24.73)
- Aptonia Barres Énergétiques Aux Dates, Aux Céréales, Et À La Banane (Similarity score: 24.90)
- Monardo, Dolciaria Monardo Mostaccioli (Similarity score: 25.41)
- Kania Origan (Similarity score: 25.51)
- Kellogg's Zucaritas (Similarity score: 26.40)
- Fazer Ässä Mix (Similarity score: 26.41)
- Nikelodeon Spongebob Squarepants Gummy Krabby Patties Colors (Similarity score: 26.77)
- Premium Selection Le Forban (Similarity score: 26.91)
- Allos Fruit Bar (Similarity score: 27.39)
- Fettuccine (Similarity score: 27.52)
- Fazer Tutti Frutti Passion (Similarity score: 27.54)