Panettone Amaretto
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1598kj (382 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1598kj (382 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.9g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.9g |
| Saturated Fat | 8.7g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 51.17647058823529% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 51.2% |
| Saturated Fat Value | 8.7g |
| Score | 19 |
| Sodium | 196mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 196mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cornetti Integrali Farciti Al Miele (Similarity score: 11.36)
- Fruit Cake (Similarity score: 11.74)
- Panettone (Similarity score: 11.84)
- Colomba Pandorata (Similarity score: 12.30)
- Balocco Caprice Colomba (Similarity score: 12.61)
- Ficiccaro Bio,pasticceria Matilde Vicenzi,le Chant Des Saveurs Pandoro Biologique (Similarity score: 12.68)
- Teviana 24 Mini Berliner (Similarity score: 13.08)
- Panettone Con Cioccolato Fondente E Crema Al Pistacchio (Similarity score: 13.81)
- Cornetti Integrali Farciti Al Cioccolato Fondente (Similarity score: 14.54)
- Gateau Basque (Similarity score: 14.65)
- Good Humor, Unilever Peanut Butter Ice Cream Cup, Eggs (Similarity score: 14.95)
- Dais Panettone Con Crema Al Pistacchio Di Sicilia (Similarity score: 15.09)
- Colomba Farcita Al Pistacchio (Similarity score: 15.11)
- Motta Colomba Doppia Crema (Similarity score: 15.44)
- Valente Pan Dulce (Similarity score: 15.96)