Panettone al caramello salato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1632kj (391 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1632kj (391 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.5g |
| Saturated Fat | 8.8g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 45.12820512820513% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.1% |
| Saturated Fat Value | 8.8g |
| Score | 20 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 30.9g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bear Shaped Biscuits (Similarity score: 8.49)
- Loison Colomba Pesca E Nocciole (Similarity score: 14.35)
- Bitsy’s (Similarity score: 16.63)
- Handcrafted Cupcakes (Similarity score: 16.71)
- Rubicon Enterprises Inc Rubicon Bakers, Handcrafted Cupcakes, Vanilla (Similarity score: 16.71)
- Jumbo Honey White Iced Bun, Honey (Similarity score: 17.57)
- Two Bite Two Bite, Vanilla Beans Scones (Similarity score: 17.74)
- Two Bite, Give & Go Prepared Foods Corp Lemon Poppyseed Scones (Similarity score: 17.77)
- Despar,spar Colomba Senza Canditi (Similarity score: 18.31)
- Carman's Greek Style Yogurt (Similarity score: 18.62)
- Good Meadow Danish (Similarity score: 19.12)
- Gusparo Golosini Crema Cacao Magro (Similarity score: 19.23)
- Panettone (Similarity score: 19.57)
- Chocolate Cheesecake, Chocolate (Similarity score: 19.85)
- Nice! Jumbo Frosted Honey Bun (Similarity score: 20.39)