Bear shaped biscuits
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1636kj (392 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1636kj (392 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.35g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.35g |
| Saturated Fat | 6.52g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 42.838370565045985% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.8% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 18 |
| Sodium | 239mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 239mg |
| Sugars | 30.43g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Panettone Al Caramello Salato (Similarity score: 8.49)
- Nice! Jumbo Frosted Honey Bun (Similarity score: 13.25)
- Bitsy’s (Similarity score: 13.54)
- Jumbo Honey White Iced Bun, Honey (Similarity score: 16.45)
- Despar,spar Colomba Senza Canditi (Similarity score: 16.50)
- Two Bite, Give & Go Prepared Foods Corp Lemon Poppyseed Scones (Similarity score: 16.64)
- Happy Birthday Decorated Chocolate Torte (Similarity score: 17.52)
- Decorated Chocolate Torte Daisies (Similarity score: 17.52)
- Psst Iced Bun (Similarity score: 17.67)
- Lemon Poppyseed Scones Snack, Lemon Poppyseed (Similarity score: 17.74)
- Osmanoglu Kadife Tatlisi (Similarity score: 18.37)
- Rubicon Enterprises Inc Rubicon Bakers, Handcrafted Cupcakes, Vanilla (Similarity score: 18.41)
- Handcrafted Cupcakes (Similarity score: 18.41)
- Gold & Chocolate Mini Cupcakes (Similarity score: 18.49)
- Dessert Cake (Similarity score: 18.67)
Ingredients List
- Flour
- Canola Oil
- Wheat Gluten
- Modified Corn Starch
- Liquid Whole Egg
- Raising Agent
- Orange Pulp
- E501ii
- Salt
- E415
- Whey
- Chocolate Pieces
- Natural Flavouring
- Brown Sugar
- Palm Oil
- Corn Syrup
- Raisin Paste
- Molasses
- Sugared Egg Yolk
- E420
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)