Panettone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1310kj (314 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1310kj (314 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.9g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.9g |
| Saturated Fat | 5.5g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 55.00000000000001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 216.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 216mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Boncolac,solutions Desserts Gâteau Basque (Similarity score: 14.81)
- Apple Harvest Cheesecake (Similarity score: 15.60)
- Mint Ice Cream With Chocolate Flavored Chips Between Chocolate Chip Cookies Sandwiches (Similarity score: 16.19)
- Sugar Cookie Crash Ice Cream Sandwich (Similarity score: 16.82)
- Raisin Oatmeal Cookies (Similarity score: 17.28)
- Chudleigh's Usa Ltd Tart (Similarity score: 20.95)
- Pumpkin Ice Cream With Vanilla Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 21.70)
- Klondike, Unilever Klondike, Mrs Fields, Sandwiches, Artificially Flavored Vanilla Light* Ice Cream Between Two Mrs Field's Chocolate Chip Cookies, Mrs Fields (Similarity score: 23.17)
- Coupelle Profiteroles (Similarity score: 23.20)
- J&j Kosher Dairy Cheese Snack, Crustless Mini Cheese Cake (Similarity score: 25.25)
- Les Desserts New York Style Cheesecake Cups (Similarity score: 25.54)
- Markets Of Meijer Pumpkin Creme Roll (Similarity score: 26.58)
- Fresh & Easy Fresh & Easy, Cheesecake Squares, Dark Chocolate (Similarity score: 27.00)
- Pains Aux Raisins X4 (Similarity score: 27.97)
- Chef Pierre Coconut Cream Pie (Similarity score: 28.03)