Coupelle Profiteroles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1314kj (315 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1314kj (315 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.8g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.8g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 52.17391304347826% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.2% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 18 |
| Sodium | 204.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 14g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chaussons Au Pommes (Similarity score: 17.87)
- 6 Mini Tropéziennes Pralinés (Similarity score: 19.54)
- Boncolac,solutions Desserts Gâteau Basque (Similarity score: 22.25)
- Raisin Oatmeal Cookies (Similarity score: 22.61)
- Panettone (Similarity score: 23.20)
- Wall's Chicken Tikka Slice (Similarity score: 23.85)
- Chocolaty Peanut Butter Pretzel Ice Cream (Similarity score: 23.92)
- Apple Harvest Cheesecake (Similarity score: 25.78)
- Sugar Cookie Crash Ice Cream Sandwich (Similarity score: 26.32)
- Millefeuille (Similarity score: 26.71)
- Belmont,aldi Belmont Blood Orange Mini Cheesecake (Similarity score: 27.14)
- Intermarché 10 Crêpes De Froment (Similarity score: 28.95)
- La Ferme De Kernivinen Oeufs Bio (Similarity score: 28.95)
- Crêperie La Fontaine 6 Crêpes Fraîches (Similarity score: 28.95)
- Crêperie La Fontaine 10 Crêpes Fraîches (Similarity score: 28.95)