Pandoro
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1720kj (412 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1720kj (412 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 22 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.2g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.2g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 63.1578947368421% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.2% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 22 |
| Sodium | 227.99999999999997mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 228mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Motta Confezione Buone Feste Pandoro Classico (Similarity score: 2.42)
- Pandoro (Similarity score: 6.08)
- Favorina Pandoro Classico (Similarity score: 10.29)
- Ametller Origen Mini Panettone De Xocolata (Similarity score: 11.02)
- Mini Colomba Al Cioccolato (Similarity score: 11.02)
- Deluxe Pandoro Classico (Similarity score: 11.47)
- Panettone Au Chocolat (Similarity score: 11.84)
- Colomba Gocce Cioccolato (Similarity score: 11.89)
- Giovanni Cova Panettone (Similarity score: 11.99)
- Il Viaggiator Goloso Panettoncino (Similarity score: 13.31)
- Giovanni Cova & C Panettone Cake With Chocolate (Similarity score: 13.36)
- Motta Il Pandoro (Similarity score: 14.27)
- Pandoro, Antica Fabbrica Dolciaria (Similarity score: 14.27)
- Il Panettone Alemagna (Similarity score: 14.48)
- Coop Colomba Senza Scorze Di Agrumi Candite Prodotto Dolciario Da Forno A Lievitazione Naturale (Similarity score: 15.42)