Pandoro
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1724kj (413 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1724kj (413 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 23 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.3g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.3g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 63.1578947368421% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.2% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 23 |
| Sodium | 227.99999999999997mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 228mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Deluxe Pandoro Classico (Similarity score: 5.71)
- Pandoro (Similarity score: 6.08)
- Motta Confezione Buone Feste Pandoro Classico (Similarity score: 6.70)
- Favorina Pandoro Classico (Similarity score: 7.08)
- Carrefour Pandoro Tradizionale (Similarity score: 10.83)
- Carrefour Pandoro Tradizionale (Similarity score: 10.83)
- Mini Colomba Al Cioccolato (Similarity score: 10.95)
- Ametller Origen Mini Panettone De Xocolata (Similarity score: 10.95)
- Dais Colomba (Similarity score: 12.69)
- Carrefour Tartelette Citron (Similarity score: 13.33)
- Panettone Au Chocolat (Similarity score: 13.45)
- Il Viaggiator Goloso Panettoncino (Similarity score: 13.48)
- Colomba Gocce Cioccolato (Similarity score: 14.49)
- Giovanni Cova Panettone (Similarity score: 16.19)
- Coop Colomba Senza Scorze Di Agrumi Candite Prodotto Dolciario Da Forno A Lievitazione Naturale (Similarity score: 17.46)