Olsen Rillette de thon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 690kj (165 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 690kj (165 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 14.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.2g |
| Saturated Fat | 6.1g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 62.24489795918367% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.2% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 600mg |
| Sodium Points | 6 |
| Sodium Value | 600mg |
| Sugars | 1.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Delpierre Queues De Crevettes Marinées Ail & Persil (Similarity score: 9.37)
- Bonàrea Salsa Fresca Cuatro Quesos (Similarity score: 10.39)
- Carrefour Galette De Blé Noir Lardons Chèvre (Similarity score: 15.33)
- Shrimp With Pepper Jack Cheese (Similarity score: 19.00)
- Alpina Quesito (Similarity score: 20.23)
- French Onion Dip (Similarity score: 21.99)
- French Onion Dip (Similarity score: 21.99)
- Upstate Niagara Cooperative Inc Eb Bison, Bacon French Onion (Similarity score: 22.69)
- Madrange Mini Roulés Speck (Similarity score: 23.59)
- Hiland Dairy Inc Hiland, Fiesta Dip, Chipotle (Similarity score: 25.47)
- Sour Cream Snack Dip (Similarity score: 25.47)
- Dip & Spread (Similarity score: 27.37)
- Dairylea Processed Cheese Portions Light (Similarity score: 28.66)
- Delpeyrat Parmentier De Canard Fondue D'échalotes (Similarity score: 29.60)
- Chipolatas (Similarity score: 30.22)
Ingredients List
- Pear
- Tuna
- Fresh Cream
- Onion
- Chives
- Salt
- Thickener
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)