Chipolatas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 682kj (164 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 682kj (164 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 4.3g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 43% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43% |
| Saturated Fat Value | 4.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 600mg |
| Sodium Points | 6 |
| Sodium Value | 600mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jambon Roti Aux Herbes (Similarity score: 12.65)
- Dreistern Hähnchenfleisch Im Eigenen Saft (Similarity score: 16.18)
- Veritable Jambon Persillé De Bourgogne, Aligoté Au Bourgogne (Similarity score: 16.69)
- Véritable Jambon Persillé De Bourgogne (Similarity score: 16.69)
- Veritable Jambon Persille De Bourgogne (Similarity score: 16.69)
- Jambon Persillé De Bourgogne (Similarity score: 16.69)
- Chambade Vertiable Jambon Persillé De Bourgogne (Similarity score: 16.69)
- Jambon Persillé De Bourgogne (Similarity score: 16.69)
- Véritable Jambon Persillé De Bourgogne (Similarity score: 16.69)
- Jambon Persille De Bourgogne (Similarity score: 16.69)
- Véritable Jambon Persillé De Bourgogne Supérieur Vpf (Similarity score: 16.69)
- Jambon Persillé De Bourgogne Supérieur (Similarity score: 16.69)
- Veritable Jambon Persillé De Bourgogne (Similarity score: 16.69)
- Bona Dea Пастет Домашен (Similarity score: 16.96)
- Shrimp With Pepper Jack Cheese (Similarity score: 17.04)