Nuggets poulet crunchy
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 15g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 15% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 3 |
| Sodium | 480mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 480mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nuggets Poulet (Similarity score: 0.00)
- Coop,qualité & Prix Nuggets (Similarity score: 0.71)
- Coop Nuggets Poulet (Similarity score: 0.71)
- Crunchy Chicken Nuggets (Similarity score: 1.03)
- Qualité & Prix, Coop Nuggets Poulet (Similarity score: 1.17)
- Coop Betty Bossi,betty Bossi,coop Crunchy Chicken Nuggets (Similarity score: 4.37)
- Coop Betty Bossi,betty Bossi,coop Crunchy Chicken Nuggets (Similarity score: 4.37)
- Sardines Huile D'olive Et Citron (Similarity score: 7.63)
- Cravers Boneless Chicken Chunks (Similarity score: 8.14)
- Sandwich Émincés De Poulet Tomate Salade Sauce Piripiri (Similarity score: 8.28)
- Casino Filets De Maquereaux À La Moutarde À L'ancienne (Similarity score: 8.38)
- Casino Filets De Maquereaux À La Moutarde À L'ancienne (Similarity score: 8.38)
- Leader Price Filets De Maquereaux (Similarity score: 8.59)
- Ja! Hähnchenschnitten Cordon Bleu (Similarity score: 9.11)
- Pain D'épeautre Au Filet De Poulet, Sauce Pesto Et Tomates (Similarity score: 9.13)