Casino Filets de maquereaux à la moutarde à l'ancienne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 2.9g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 17.058823529411764% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.1% |
| Saturated Fat Value | 2.9g |
| Score | 4 |
| Sodium | 480mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 480mg |
| Sugars | 0.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Filets De Maquereaux À La Moutarde À L'ancienne (Similarity score: 0.00)
- Cravers Boneless Chicken Chunks (Similarity score: 5.67)
- Hacendado Sardinillas Picantonas (Similarity score: 6.36)
- Auchan Filets De Maquereaux (Similarity score: 6.92)
- Organic Crispy Strips (Similarity score: 7.14)
- Organic Chicken Breast Strips (Similarity score: 7.14)
- Ja! Hänchen Schnitten Cordon Bleu Art (Similarity score: 7.48)
- Grain De Nature Cordons Issus De Volaille Fermière (Similarity score: 8.08)
- Qualité & Prix, Coop Nuggets Poulet (Similarity score: 8.28)
- Crunchy Chicken Nuggets (Similarity score: 8.29)
- Coop,qualité & Prix Nuggets (Similarity score: 8.30)
- Coop Nuggets Poulet (Similarity score: 8.30)
- Nuggets Poulet (Similarity score: 8.38)
- Nuggets Poulet Crunchy (Similarity score: 8.38)
- Maître Coq Cordons Issus De Volaille Fermière Bio (Similarity score: 9.03)
Ingredients List
- Herbs And Spices
- Salt
- Modified Corn Starch
- Thickener
- Water
- Colza Oil
- White Wine Vinegar
- Alcohol
- Muscadet
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)