Nudelmacher
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1440kj (345 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1440kj (345 calories/kcal) |
| Fiber | 11 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -6 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 3.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dm Bio Dinkel Vollkorn Spaghetti (Similarity score: 1.41)
- Pural Spirelli (Similarity score: 1.41)
- K Bio Dinkel Vollkorn Fusilli (Similarity score: 1.41)
- Spaichinger Nudelmacher Gmbh Dinkelmax Pâtes Complètes À L'épeautre Bio (Similarity score: 2.54)
- Amoreterra Penne Rigate (Similarity score: 3.49)
- Campo Verde Campo Verde Vierkornflocken (Similarity score: 4.46)
- Napolina, Tesco Wholewheat Fusilli (Similarity score: 5.67)
- Migros Bio,migros Spaghettini A La Semoule Complète (Similarity score: 6.09)
- Lidl Neljän Viljan Hiutale (Similarity score: 6.11)
- De Cecco Mezzi Rigatoni Integrali (Similarity score: 6.96)
- Cucina Durum Wholewheat Fusilli (Similarity score: 7.28)
- Probios Organic Spelt Couscous (Similarity score: 7.44)
- Auga Wheat Flour (Similarity score: 7.47)
- Ecor Linguine (Similarity score: 7.56)
- Bauck Hof 6 Korn Flocken (Similarity score: 7.57)