De Cecco Mezzi rigatoni integrali
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1443kj (345 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1443kj (345 calories/kcal) |
| Fiber | 8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 15g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 17.857142857142858% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.9% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -6 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 2.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- De Secco Spaghetti Integrali (Similarity score: 5.00)
- De Cecco Spaghetti 12 Integralli (Similarity score: 5.00)
- De Cecco Integrale Grattata N 623 (Similarity score: 5.00)
- De Cecco Orecchiette N9 Integrale (Similarity score: 5.00)
- De Cecco Integrale (Similarity score: 5.00)
- De Cecco Integrale Fusilli N° (Similarity score: 5.00)
- De Cecco Penne Rigate Integrale (Similarity score: 5.00)
- Cucina Durum Wholewheat Fusilli (Similarity score: 5.30)
- Migros Bio,migros Spaghettini A La Semoule Complète (Similarity score: 5.52)
- De Nuestra Tierra Harina Escanda (Similarity score: 5.90)
- Amoreterra Penne Rigate (Similarity score: 6.30)
- Campo Verde Campo Verde Vierkornflocken (Similarity score: 6.38)
- Wholemeal Spelt Flour (Similarity score: 6.62)
- Nudelmacher (Similarity score: 6.96)
- Naturasi Farro Dicocco Perlato (Similarity score: 7.05)