Novalac Allernova AR
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2075kj (496 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2075kj (496 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 12.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.1g |
| Saturated Fat | 10.2g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 38.93129770992366% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.9% |
| Saturated Fat Value | 10.2g |
| Score | 18 |
| Sodium | 229.99999999999997mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 230mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cookies Low Sugar (Similarity score: 20.40)
- Frito Lay Fosforitos (Similarity score: 26.66)
- Snyder's Of Hanover, Snyder's Lance Inc Snyder's Of Hanover, Sweet & Salty Pretzel Pieces, S'mores, S'mores (Similarity score: 26.79)
- Snyder's Of Hanover, Snyder's Lance Inc Snyder's Of Hanover, Sourdough Hard Pretzel Pieces, S'mores, Sweet & Salty, S'mores, Sweet & Salty (Similarity score: 26.79)
- Sprouts Plantain Chips (Similarity score: 28.28)
- Salted Plantain Chips (Similarity score: 29.24)
- Galette Des Rois À La Crème D'amande (Similarity score: 29.75)
- Pierre Loste Foie Gras D'oie Entier (Similarity score: 30.77)
- Jean Larnaudie, Larnaudie Foie Gras D'oie Entier Mi Cuit (Similarity score: 30.77)
- Le Crétin Des Alpes Biscuits Noix Caramélisées (Similarity score: 30.78)
- Cora Lasagnes Bolognaise (Similarity score: 33.55)
- Naten Sweet Switch Chocolate Chip Cookies (Similarity score: 34.89)
- Lightly Salted Plantain Chips (Similarity score: 36.21)
- Evernat Happy Choc'lait (Similarity score: 36.22)
- Petras De Chocate Negro Sin Azúcar (Similarity score: 36.28)