Noosa Finest Yogurt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 519kj (125 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 519kj (125 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.19g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.19g |
| Saturated Fat | 2.65g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 49.90583804143127% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.9% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | 2 |
| Sodium | 49mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 49mg |
| Sugars | 13.27g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13.27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Noosa Finest Yoghurt (Similarity score: 1.24)
- Noosa Finest Yoghurt (Similarity score: 1.24)
- Noosa Finest Yoghurt (Similarity score: 8.79)
- Noosa Finest Yoghurt (Similarity score: 8.82)
- Noosa Finest Yoghurt (Similarity score: 8.82)
- Noosa Finest Yoghurt (Similarity score: 9.07)
- Noosa Finest Yoghurt (Similarity score: 9.07)
- Noosa Finest Yoghurt (Similarity score: 9.07)
- La Fermiere Semoule Au Lait (Similarity score: 9.12)
- Noosa Finest Yoghurt (Similarity score: 9.12)
- Migros Meringues Dessert Crème Vanille (Similarity score: 9.13)
- Qualité & Prix Country Crunchy Jogurt Berries (Similarity score: 10.12)
- Alimerka Biactiv Cremoso Con Avellanas (Similarity score: 10.64)
- Malga Paradiso Yougurt Mix (Similarity score: 11.14)
- Yogurt Mix Bianco Con Cioccolato E Nocciole (Similarity score: 11.14)
Ingredients List
- Grade A Pasteurized Milk
- Bifidus
- And Lactobacillus Casei
- Fruit
- Cane Sugar
- Honey
- Kosher Gelatin
- E440a
- Live Active Cultures
- Lactobacillus Bulgaricus
- Lactobacillus Acidophilus
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)