Noosa Finest yoghurt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 515kj (124 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 515kj (124 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.17g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.17g |
| Saturated Fat | 2.2g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 45.36082474226804% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.4% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 2 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 12.78g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12.78g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Qualité & Prix Country Crunchy Jogurt Berries (Similarity score: 7.42)
- Alimerka Biactiv Cremoso Con Avellanas (Similarity score: 8.54)
- Noosa Finest Yogurt (Similarity score: 8.79)
- Noosa Finest Yoghurt (Similarity score: 8.88)
- Noosa Finest Yoghurt (Similarity score: 8.88)
- Gloria Soy Vida (Similarity score: 9.51)
- La Fermiere Semoule Au Lait (Similarity score: 10.84)
- Auchan Bio Dessert Au Soja Chocolat X4 (Similarity score: 12.12)
- Noosa Finest Yoghurt (Similarity score: 13.02)
- Noosa Finest Yoghurt (Similarity score: 13.02)
- Noosa Finest Yoghurt (Similarity score: 13.22)
- Noosa Finest Yoghurt (Similarity score: 13.22)
- Noosa Finest Yoghurt (Similarity score: 13.22)
- Noosa Finest Yoghurt (Similarity score: 13.29)
- Migros Meringues Dessert Crème Vanille (Similarity score: 14.02)
Ingredients List
- Grade A Pasteurized Milk
- Bifidus
- And Lactobacillus Casei
- Fruit
- Cane Sugar
- Honey
- Kosher Gelatin
- E440a
- Live Active Cultures
- Lactobacillus Bulgaricus
- Lactobacillus Acidophilus
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)