Noodles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 925kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 925.0kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.0g |
| Saturated Fat | 5.5g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 55.00000000000001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.0% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 11 |
| Sodium | 520.0mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 520.0mg |
| Sugars | 0.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Crêpe De Brocéliande 2 Crêpes Fruits De Mer Et Petits Légumes (Similarity score: 10.00)
- Steak, Egg With Cheddar Cheese & Sauce In A Crispy Buttery Crust Sandwiches, Steak, Egg & Cheddar Cheese & Sauce (Similarity score: 10.22)
- Steak Egg & Cheese With Cheddar Cheese & Sauce In A Crispy Buttery Crust Sandwich, Steak, Egg & Cheese (Similarity score: 10.22)
- La Crêpe De Brocéliande 2 Crêpes De Froment Roulées Aux Fruits De Mer (Similarity score: 11.84)
- La Crêpe De Brocéliande Crêpe Fricassée De La Mer Aux Petits Légumes (Similarity score: 12.37)
- Crêpes De Froment (Similarity score: 12.37)
- Tartex,allos Hof Manufaktur Gmbh Pflanzliche Pastete Kräuter (Similarity score: 13.17)
- Buitoni Pizza 4 Fromages (Similarity score: 14.64)
- Cheese, Sausage & Mushroom Pizza (Similarity score: 14.71)
- Casa Tarradellas Pizza Fresca Jamón Y Tomates Cherry (Similarity score: 14.90)
- Celeste Vegetable Pizza (Similarity score: 15.49)
- La Sirena Pizza Prosciutto (Similarity score: 15.51)
- Pan De La Abuela Integral 100 (Similarity score: 15.84)
- Giraudet Giraudet Quenelles Fraîches De Volaille La Barquette De 3 240 G (Similarity score: 15.85)
- Turini Pizza Prosciutto (Similarity score: 16.11)