Celeste Vegetable Pizza
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 921kj (221 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 921kj (221 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.4025157232704g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 4.4025157232704g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 49.99999999999943% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 10 |
| Sodium | 528.3018867924401mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 528.3mg |
| Sugars | 2.5157232704403g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.52g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Thin Crust Cheese Pizza (Similarity score: 11.14)
- Sam's Choice Mini Potato Skins (Similarity score: 11.47)
- Spartan Spartan, Classic Thin Crust Supreme Pizza (Similarity score: 12.99)
- La Crêpe De Brocéliande Crêpe Fricassée De La Mer Aux Petits Légumes (Similarity score: 15.34)
- Crêpes De Froment (Similarity score: 15.34)
- Noodles (Similarity score: 15.49)
- La Crêpe De Brocéliande 2 Crêpes De Froment Roulées Aux Fruits De Mer (Similarity score: 15.56)
- Steak Egg & Cheese With Cheddar Cheese & Sauce In A Crispy Buttery Crust Sandwich, Steak, Egg & Cheese (Similarity score: 15.74)
- Steak, Egg With Cheddar Cheese & Sauce In A Crispy Buttery Crust Sandwiches, Steak, Egg & Cheddar Cheese & Sauce (Similarity score: 15.74)
- Chef Gusto Pepperoni Mini Pizza Bagels (Similarity score: 15.84)
- La Crêpe De Brocéliande 2 Crêpes Fruits De Mer Et Petits Légumes (Similarity score: 16.27)
- Cheese, Sausage & Mushroom Pizza (Similarity score: 16.29)
- Severino Homemade Pasta, Severino Pasta Mfg Severino Homemade Pasta, Authentic Spinach Pierogi (Similarity score: 17.57)
- Kasia's Deli Inc Spinach (Similarity score: 17.57)
- Good & Gather Ham & Swiss Cheese Pretzel Roll Sandwich (Similarity score: 17.96)
Ingredients List
- Topping
- Onion
- Red Bell Pepper
- Ripe Olives
- Mixed Cheese
- Spice
- Garlic Powder
- Onion Powder
- Crust
- Water
- Shortening Flake
- Tomato Concentrate
- Soya Oil
- Yeast
- High Fructose Corn Syrup
- Salt
- Wheat Flour
- Cultured Corn Syrup Solids
- Flour Treatment Agent
- Coating
- Flavor Blend
- Modified Corn Starch
- E415
- Imitation Mozzarella
- Mushroom
- Green Bell Pepper
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)