Nman Ranch Nman ranch, uncured beef pastrami
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 749kj (180 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 749kj (180 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 19.64g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.64g |
| Saturated Fat | 3.57g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 39.97760358342665% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40% |
| Saturated Fat Value | 3.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 643mg |
| Sodium Points | 7 |
| Sodium Value | 643mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maison Milhau Roti De Porc Traditionnel (Similarity score: 6.99)
- Bioporc Roti De Porc Cuit Filet X4 Tranches (Similarity score: 8.40)
- Bonjour Campagne Rôti Cuit De Porc (Similarity score: 8.40)
- Bonjour Campagne Rôti Cuit De Porc 2 Tranches Bio (Similarity score: 8.40)
- Rôti De Porc Cuit (Similarity score: 8.40)
- Bonneterre Roti Cuit Filet 4 Tranches Bio (Similarity score: 8.40)
- Saint Alby,lidl Roti Cuit De Porc (Similarity score: 8.64)
- Le Gaulois Coquelet Cuit Et Fumé S At (Similarity score: 11.89)
- Monoprix Gourmet,monoprix Jambon Au Torchon (Similarity score: 12.88)
- Royal Halal Saucisse Aux Herbes 100% Volaille Halal (Similarity score: 13.46)
- Royal Halal 6 Saucisses Aux Herbes 100% Volaille Halal (Similarity score: 13.46)
- Casa Gustului Casa Gustului Carne De Porc (Similarity score: 15.21)
- Leclerc Pizza Andalouse (Similarity score: 15.60)
- Jean De Quervil Jambonneau Superieur (Similarity score: 16.05)
- Jambonneau Superieur (Similarity score: 16.05)
Ingredients List
- Beef
- Water
- Sea Salt
- Sugar
- Celery Powder
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)