Monoprix Gourmet,Monoprix Jambon au torchon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 757kj (181 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 757kj (181 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 4.1g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 37.272727272727266% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.3% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 640mg |
| Sodium Points | 7 |
| Sodium Value | 640mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bonjour Campagne Rôti Cuit De Porc (Similarity score: 6.65)
- Bonneterre Roti Cuit Filet 4 Tranches Bio (Similarity score: 6.65)
- Bioporc Roti De Porc Cuit Filet X4 Tranches (Similarity score: 6.65)
- Bonjour Campagne Rôti Cuit De Porc 2 Tranches Bio (Similarity score: 6.65)
- Rôti De Porc Cuit (Similarity score: 6.65)
- Saint Alby,lidl Roti Cuit De Porc (Similarity score: 6.91)
- Palette À La Diable (Similarity score: 7.88)
- Le Gaulois Coquelet Cuit Et Fumé S At (Similarity score: 9.67)
- Maison Milhau Roti De Porc Traditionnel (Similarity score: 11.99)
- Nman Ranch Nman Ranch, Uncured Beef Pastrami (Similarity score: 12.88)
- K Take It Veggie K Take It Veggie Vegane Cevapcici (Similarity score: 13.06)
- Take It Veggie Vegane Infinity Cevapcici (Similarity score: 13.06)
- Irresistibles,the Fish Market Sliced Smoked Coho Salmon (Similarity score: 13.15)
- Rosalinda Agujas En Aceite De Oliva (Similarity score: 13.87)
- Casa Gustului Casa Gustului Carne De Porc (Similarity score: 13.95)
Ingredients List
- Natural Flavouring
- Preservative
- Antioxidant
- E301
- Water
- Salt
- Glucose Syrup
- Sugar
- Lactose
- Dextrose
- Yeast Extract
- Spice Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)