Nice, Walgreens Co. Nice!, soft puffs, assorted
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1569kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1569kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 93.75g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 93.75g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Old Fashioned Peppermints (Similarity score: 0.00)
- The Original Peppermint Candy Puffs (Similarity score: 0.00)
- Nice! Soft Puffs (Similarity score: 0.00)
- Nice Nice!, Cotton Candy Soft Puffs (Similarity score: 0.00)
- Midwood Brands, Family Dollar Stores Inc Midwood Brands, 18 Mini Candy Canes (Similarity score: 0.00)
- Mint Puffs (Similarity score: 0.00)
- Gold Emblem, Cvs Pharmacy Inc Gold Emblem, Soft Peppermint Puffs (Similarity score: 0.00)
- Piedmont Candy Company Inc Red Bird, The Original Soft Peppermint Puffs (Similarity score: 0.00)
- Gold Emblem Soft Puffs Candy (Similarity score: 0.00)
- Ahold Soft Peppermints Sweet Striped Mint Candy (Similarity score: 0.00)
- Wythe Will Distributing Company Peppermint Puffs (Similarity score: 0.00)
- Schnucks, Schnuck Markets Inc Schnucks, Soft Peppermints (Similarity score: 0.00)
- Family Gourmet, Family Dollar Stores Inc Family Gourmet, Soft Peppermint Puffs (Similarity score: 0.00)
- Soft Peppermint Puffs, Peppermint (Similarity score: 0.00)
- Piedmont Candy Company Inc Red Bird, Soft Peppermint Puffs Candy, Original (Similarity score: 0.00)
- 18 Mini Candy Canes (Similarity score: 0.00)
Ingredients List
- Cane Sugar
- Invert Sugar
- E330
- Natural And Artificial Flavouring
- E129
- E129
- Yellow 5&6 Blue 1
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)