Mint puffs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1569kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1569kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 93.75g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 93.75g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ahold Colorful Straws With Powdered Candy (Similarity score: 0.00)
- No Bake Classic Cheesecake Dip Mix (Similarity score: 0.00)
- Eillien's Candies Cinnamon Puffs (Similarity score: 0.00)
- Nice, Walgreens Co Nice!, Soft Puffs, Assorted (Similarity score: 0.00)
- Piedmont Candy Co Inc The Original Soft Peppermint Puffs (Similarity score: 0.00)
- Ahold Soft Peppermints Sweet Striped Mint Candy (Similarity score: 0.00)
- Piedmont Candy Company Inc Red Bird, Soft Peppermint Puffs Candy, Original (Similarity score: 0.00)
- Piedmont Candy Company Inc Red Bird, The Original Soft Peppermint Puffs (Similarity score: 0.00)
- Nestle Pixy Stix (Similarity score: 0.00)
- No Bake Pumpkin Spice Cheesecake Dip Mix (Similarity score: 0.00)
- Peppermint Puffs Candy (Similarity score: 0.00)
- Soft Peppermint Puffs (Similarity score: 0.00)
- Soft Peppermint Puffs (Similarity score: 0.00)
- Family Gourmet, Family Dollar Stores Inc Family Gourmet, Soft Peppermint Puffs (Similarity score: 0.00)
- Midwood Brands, Family Dollar Stores Inc Midwood Brands, 18 Mini Candy Canes (Similarity score: 0.00)
- Peppermint Puffs (Similarity score: 0.00)
Ingredients List
- Mint Puffs
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)