New york style crunch cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1824kj (436 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1824kj (436 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.64g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.64g |
| Saturated Fat | 7.27g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 30.752961082910318% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30.8% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 20 |
| Sodium | 273mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 273mg |
| Sugars | 30.91g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gut & Günstig Black & White Rührkuchen (Similarity score: 12.54)
- Kimberley's Bakeshoppe White Cupcakes (Similarity score: 12.54)
- Brossard,brossard Savane Barr’ (Similarity score: 12.58)
- Jacquet Chocolaté Bar (Similarity score: 12.66)
- Tastykake, Tasty Baking Company Coconut Yellow Layer Cakes With Coconut Topping (Similarity score: 14.25)
- Tastykake, Tasty Baking Company Tastykake, Yellow Layer Cake, Coconut Junior (Similarity score: 14.25)
- Delhaize 6 Frangipanes (Similarity score: 14.25)
- Bear Naked Bars Fruit & Nut 7 05oz (Similarity score: 14.27)
- Delhaize 365 Frangipane (Similarity score: 15.91)
- Brossard Savane Pocket X 14 Barr (Similarity score: 16.40)
- Brossard Savane Pocket Barr' X 7 189g Brossard (Similarity score: 16.40)
- Lotus Madeleine Goût Amande (Similarity score: 16.81)
- Southern Pecan Pie (Similarity score: 17.94)
- Gourmet Cupcakes (Similarity score: 18.22)
- Cantuccini (Similarity score: 18.27)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Cinnamon
- Corn Starch
- Soya Flour
- Flaxseed Meal
- Whey Protein
- Vital Wheat Gluten
- Modified Starch
- Raising Agent
- Natural And Artificial Flavouring
- E410
- Sugar
- E471
- E490
- Mono And Diesters Of Fatty Acids
- E481
- E202
- Palm Soy Shortening
- Egg
- Soya Oil
- Brown Sugar
- Water
- Dextrose
- Contains 2% And Less Of
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)