Bear naked bars fruit & nut 7.05oz
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1824kj (436 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1824kj (436 calories/kcal) |
| Fiber | 6.8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 33.91812865497076% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.9% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 275mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 275mg |
| Sugars | 33.7g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 33.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brossard Savane Pocket X 14 Barr (Similarity score: 13.17)
- Brossard Savane Pocket Barr' X 7 189g Brossard (Similarity score: 13.17)
- New York Style Crunch Cake (Similarity score: 14.27)
- Southern Pecan Pie (Similarity score: 17.67)
- Brossard,brossard Savane Barr’ (Similarity score: 18.19)
- Jacquet Chocolaté Bar (Similarity score: 18.24)
- Tastykake, Tasty Baking Company Tastykake, Yellow Layer Cake, Coconut Junior (Similarity score: 18.42)
- Tastykake, Tasty Baking Company Coconut Yellow Layer Cakes With Coconut Topping (Similarity score: 18.42)
- Delhaize 6 Frangipanes (Similarity score: 19.01)
- Kimberley's Bakeshoppe White Cupcakes (Similarity score: 20.05)
- Delhaize 365 Frangipane (Similarity score: 20.16)
- Gut & Günstig Black & White Rührkuchen (Similarity score: 20.76)
- Red Velvet Cupcake Filled With Cream Cheese (Similarity score: 21.92)
- Lotus Madeleine Goût Amande (Similarity score: 22.06)
- Two Bite Red Velvet (Similarity score: 22.28)
Ingredients List
- Oat Flakes
- Palm Kernel Oil
- Palm Oil
- Blueberry
- E422
- Cocoa
- E414
- Salt
- Natural Flavouring
- Soya Lecithin
- Skimmed Milk
- Cane Sugar Syrup
- E415
- Soy Protein Isolate
- Wheat Starch
- Spice Extractives For Freshness
- Almond
- Brown Rice Syrup
- Dried Cranberries
- Raisin
- Cane Invert Syrup
- Whole Grain Brown Rice Crisp
- Peanut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)