Netto Feuilleté glacé. Façon crème brulée. Sauce au caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1060kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1060kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 1.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.4g |
| Saturated Fat | 11.4g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 79.72027972027972% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 79.7% |
| Saturated Fat Value | 11.4g |
| Score | 13 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 23.3g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Migros Forêt Noire (Similarity score: 10.41)
- Adélie Feuilleté Crème Brulee (Similarity score: 11.96)
- Dq Dilly Bar (Similarity score: 16.80)
- Sammontana Barattolino (Similarity score: 17.02)
- La Ibense Helado Café Arabico (Similarity score: 18.32)
- Adelie Adelie Donatelo C Brule (Similarity score: 18.42)
- Friendly's Sundae Ice Cream (Similarity score: 19.00)
- Chocolate Chip Premium Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 19.54)
- Primia Tiramisù (Similarity score: 19.81)
- Tillamook Tillamook, Farmstyle Gelato, Chocolate Covered Strawberry (Similarity score: 20.59)
- Casino Cônes Saveur Crème Brûlée (Similarity score: 20.64)
- La Sirena Tarta Helada Sabor Nata (Similarity score: 20.68)
- Spar Tarta Helada (Similarity score: 20.68)
- Supersol Tarta Laminada Sabor Nata (Similarity score: 21.07)
- Ben % Jerry's Pint Slices Ice Cream Bars, Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 21.13)