Chocolate chip premium ice cream, chocolate chip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.45g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.45g |
| Saturated Fat | 10.34g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 69.21017402945114% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.2% |
| Saturated Fat Value | 10.3g |
| Score | 18 |
| Sodium | 69mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 69mg |
| Sugars | 24.14g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mint Chocolate Chip Premium Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 9.62)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.07)
- Picard,la Fabrique Des Glaces Glace Chocolat Façon Chantilly (Similarity score: 10.89)
- Friendly's Sundae Ice Cream (Similarity score: 11.04)
- Picard Citron Meringue Buche Patissiere (Similarity score: 11.95)
- Grandessa Cookie Double (Similarity score: 12.36)
- Tops Ice Cream (Similarity score: 13.40)
- Adelie Adelie Donatelo C Brule (Similarity score: 13.63)
- Italian Style Frozen Dessert Gelato (Similarity score: 14.11)
- Western Family Premium Ice Cream (Similarity score: 14.23)
- Vanilla Fudge Chunk With Pretzels Ice Cream (Similarity score: 14.88)
- Ben % Jerry's Pint Slices Ice Cream Bars, Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 14.94)
- Banana Ice Cream With Whipped Cream Flavored Ribbon & Pie Crust Pieces, Banana Cream Pie (Similarity score: 15.07)
- Cherries Jubilee Ice Cream (Similarity score: 15.22)
- Carrefour Tartufo Bianco Con Cuore Al Caffè (Similarity score: 15.26)
Ingredients List
- Milkfat
- E407
- E160b
- Skimmed Milk
- Sugar
- Chocolate Flavored Chips
- Corn Syrup
- Contains Less Than 2% Of Natural Flavor
- E471
- E412
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)