Tops Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1067kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1067kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 10.78g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.66706658668265% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.7% |
| Saturated Fat Value | 10.8g |
| Score | 18 |
| Sodium | 69mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 69mg |
| Sugars | 22.55g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Torten Träume Himber Mascarpone (Similarity score: 9.54)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.72)
- Premium Ice Cream, Vanilla & Chocolate Twist (Similarity score: 9.81)
- Wegmans Food Markets Inc Vanilla & Chocolate Twist Premium Ice Cream (Similarity score: 9.81)
- Organic Vanilla & Chocolate Twist Premium Ice Cream (Similarity score: 9.81)
- Häagen Dazs Glace Summer Berries & Cream (Similarity score: 10.47)
- Milka Crispy Chocolate (Similarity score: 10.76)
- Brazilian Guava Cheesecake Ice Cream, Brazilian Guava (Similarity score: 11.51)
- Welsh Farms Welsh Farms, Super Premium Ice Cream, Awesome Vanilla (Similarity score: 11.72)
- Ben & Jerry's Karamel Sutra Core (Similarity score: 11.91)
- Wegmans Organic Premium Ice Cream (Similarity score: 12.68)
- Ashby's Sterling Ice Cream (Similarity score: 12.71)
- Western Family Premium Ice Cream (Similarity score: 13.01)
- Premium Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 13.19)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.19)
Ingredients List
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Pasteurised Egg Yolk
- Vanilla Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)