Nestlé Mystere
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 8.3g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 75.45454545454547% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75.5% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Tarta Laminada Nata (Similarity score: 12.45)
- Ice Cream Dessert (Similarity score: 12.50)
- By Sainsbury's Classic Tiramisu (Similarity score: 12.54)
- U Saveurs,u Tiramisu (Similarity score: 13.61)
- Mantua Surgelati Affogato Al Cacao (Similarity score: 13.81)
- Millefeuille Au Capucino (Similarity score: 13.99)
- Ice Cream Bar (Similarity score: 14.14)
- Torta Gelato Cappuccino (Similarity score: 14.56)
- House Of Flavors Inc Welsh Farms, Super Premium Ice Cream, Twice Baked (Similarity score: 14.81)
- Bontà Divina Panna Cotta Framboise (Similarity score: 14.86)
- Auchan Cônes Goût Vanille Pépite De Nougatine (Similarity score: 15.15)
- Boni Tiramisu (Similarity score: 15.48)
- Häagen Dazs Mango & Raspberry Ice Cream (Similarity score: 15.60)
- Picard,la Fabrique Des Glaces Glace Chocolat Façon Chantilly (Similarity score: 15.60)
- Carrefour Le Feuilleté Saveur Caramel (Similarity score: 15.63)