House Of Flavors Inc. Welsh Farms, Super Premium Ice Cream, Twice Baked
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.26g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.26g |
| Saturated Fat | 9.78g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 69.2144373673036% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.2% |
| Saturated Fat Value | 9.8g |
| Score | 16 |
| Sodium | 65mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 65mg |
| Sugars | 21.74g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.74g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 6.50)
- Ice Cream (Similarity score: 7.68)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 7.68)
- Boni Tiramisu (Similarity score: 7.84)
- Bonbon (Similarity score: 7.85)
- All Natural Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 8.34)
- Clover,clover Stornetta Farms Inc Ice Cream, Chocolate Nirvana (Similarity score: 8.50)
- Gelatti Cookie Dough (Similarity score: 9.13)
- Ice Cream Dessert (Similarity score: 9.39)
- Naturaplan Glace Double Crème Vanille (Similarity score: 9.50)
- M&m's Peanut Caramel (Similarity score: 9.51)
- Glencourt Inc Ice Cream (Similarity score: 9.61)
- Open Nature, Glencourt Inc Open Nature, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 9.61)
- Dmk Eis Gmbh,american American Premium Ice Cream (chocolate Cookies, Salted Caramel, Macadamie Nut) (Similarity score: 11.24)
- Sam's Choice All Natural Ice Cream (Similarity score: 11.33)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Salt
- Contains 2% And Less Of Mono And Diglycerides
- E412
- E410
- E516
- E407
- Vanilla Extract
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Cookie Dough With Chocolate Pieces
- Brownie Bits
- Cocoa
- Cocoa Paste
- Natural Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)