Nestlé Glace kitkat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1351kj (323 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1351kj (323 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 10.4g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 65.82278481012658% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.8% |
| Saturated Fat Value | 10.4g |
| Score | 20 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 28.6g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alimerka Bombón Almendrado (Similarity score: 10.10)
- Ice Cream (Similarity score: 13.23)
- Thiriet Éclair Glacée Framboise Nougat (Similarity score: 14.07)
- Gelatelli Mini Sticks Double (Similarity score: 14.14)
- Tarte Crumble Pommes Poires (Similarity score: 14.72)
- Lidl Bon Gelati Extreme Dark (Similarity score: 14.80)
- Auchan,mmm ! Mousse Au Chocolat Noir (Similarity score: 15.56)
- Grand Classic,koral Lody Śmietankowe W Czekoladzie (Similarity score: 16.30)
- Hannaford Ice Cream Bars (Similarity score: 17.08)
- Food Lion Ice Cream Bars (Similarity score: 17.08)
- Mousse Au Chocolat Noir (Similarity score: 17.26)
- Nestlé Extreme Mini (Similarity score: 17.57)
- Royne Maxi Sandwich (Similarity score: 17.59)
- Eliges Bombón Almendrado (Similarity score: 18.26)
- Dia Delicious Triple Chocolate (Similarity score: 18.81)