Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1343kj (321 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1343kj (321 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.59g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.59g |
| Saturated Fat | 11.93g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 61.90970420342501% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.9% |
| Saturated Fat Value | 11.9g |
| Score | 20 |
| Sodium | 65.24mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 65.2mg |
| Sugars | 30.28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Triple Rich Chocolate Gelato With Dark Chocolate And Chocolate Cookie Bits Bars, Triple Chocolate (Similarity score: 11.49)
- Flete Wow Bombon (Similarity score: 12.62)
- Nestlé Glace Kitkat (Similarity score: 13.23)
- Tillamook Tillamook, Tillabars, Ice Cream Bars, Coconut Punch (Similarity score: 14.30)
- Grand Classic,koral Lody Śmietankowe W Czekoladzie (Similarity score: 14.85)
- Royne Maxi Sandwich (Similarity score: 15.09)
- Auchan Glace Vanille Amande (Similarity score: 15.67)
- Alipende Súper Bombón Blanco (Similarity score: 15.88)
- Auchan Tarte Aux Myrtilles (Similarity score: 17.40)
- Auchan Les Plaisirs Glacés Bâtonnets Vanille Amandes (Similarity score: 17.41)
- Auchan Mousse Au Chocolat Noir (Similarity score: 17.64)
- Nestle, Skinny Cow, Candy Bar, Mochaccino, Mochaccino (Similarity score: 17.72)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 18.30)
- Mousse Au Chocolat Noir (Similarity score: 19.38)
- Gelatelli Mini Sticks Double (Similarity score: 19.43)
Ingredients List
- Milk
- E412
- Soya Lecithin
- E476
- Natural Flavouring
- Vanilla
- E407
- E160b
- Sugar
- Cream
- Cocoa Butter
- Corn Syrup Solids
- Dextrose
- Less Than 2% Of
- E471
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)