Nestlé Cheerios
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1485kj (355 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1485kj (355 calories/kcal) |
| Fiber | 9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 27.586206896551722% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.6% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | 8 |
| Sodium | 344mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 344mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Triple Chocolate Muffins (Similarity score: 23.07)
- Kellogg's Raisin Bran Cereal Crunch 50oz 4ct (Similarity score: 23.27)
- Kellogg Raisin Bran Crunch 18 2oz (Similarity score: 23.27)
- Blueberry Muffins (Similarity score: 23.96)
- Prosalud Mini Muffins (Similarity score: 24.60)
- Bakery Fresh Goodness, The Kroger Co Bakery Fresh Goodness, Loaf Cake, Cranberry, Walnut (Similarity score: 25.65)
- The Moran Group Incorporated Ginger Evans Bakery, Sliced Creme Cake, Banana Nut (Similarity score: 25.65)
- Conagra Foods, Sliced Creme Cake, Cranberry Orange Walnut (Similarity score: 25.65)
- Lemon Twist Multi Grain Blend With Quinoa Nutrition Bar, Lemon Twist (Similarity score: 26.32)
- Multigrain Bars, Lemon Twist (Similarity score: 26.32)
- La Fournée Dorée Couronne Rois Choco 350g (Similarity score: 27.36)
- Oatmeal Soft Cookies (Similarity score: 27.41)
- Cinnamon Rolls (Similarity score: 27.41)
- Netto 8 Briochettes Fourrées Goût Chocolat (Similarity score: 27.67)
- Coborn's Incorporated Red Velvet 3*3 Square Cake (Similarity score: 28.43)