Prosalud Mini Muffins
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1490kj (357 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1490kj (357 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 2.2g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 19.642857142857146% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 19.6% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 352mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 352mg |
| Sugars | 26.1g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Moran Group Incorporated Ginger Evans Bakery, Sliced Creme Cake, Banana Nut (Similarity score: 8.27)
- Conagra Foods, Sliced Creme Cake, Cranberry Orange Walnut (Similarity score: 8.27)
- Bakery Fresh Goodness, The Kroger Co Bakery Fresh Goodness, Loaf Cake, Cranberry, Walnut (Similarity score: 8.27)
- Delissa Muffin (Similarity score: 15.35)
- Delissa Muffin (Similarity score: 15.35)
- Leader Price 10 Pains Au Lait Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 17.32)
- Soft And Chewy Oatmeal Cookies (Similarity score: 18.89)
- Oatmeal Soft Cookies (Similarity score: 19.79)
- Pains Au Lait Pépites Chocolat (Similarity score: 20.49)
- Blueberry Muffins (Similarity score: 20.50)
- Our Bakery Northern Lights Mini Muffins (Similarity score: 20.80)
- Leader Price Petites Brioches Fourrage Gout Chocolat (Similarity score: 21.10)
- Ass Beignet Pom Choc X10 (Similarity score: 21.39)
- The Bakery Muffins (Similarity score: 21.61)
- Netto 8 Briochettes Fourrées Goût Chocolat (Similarity score: 21.84)