Neapolitan ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.45g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.45g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.7311411992263% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 57mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 57mg |
| Sugars | 17.24g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 5.50)
- Matcha Green Tea Ice Cream, Matcha Green Tea (Similarity score: 7.00)
- Ahold Real Ice Cream (Similarity score: 7.32)
- Thiriet Crème Glacée Vanille Bourbon De Madagascar (Similarity score: 7.75)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 7.97)
- Strawberry Ice Cream With Chunks Of Real Strawberries (Similarity score: 8.25)
- Que's Lider Flam Mató (Similarity score: 8.92)
- Masgrau Flam De Mato (Similarity score: 8.92)
- Key Food Key Food, All Natural Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 9.05)
- Real Ice Cream (Similarity score: 9.35)
- Ice Cream (Similarity score: 9.44)
- Blue Bunny Ice Cream (Similarity score: 9.61)
- Wells Enterprises Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 9.61)
- Intermarché,l'essentiel,adélie,sélection Les Mousquetaires Adélie L'essentiel Crème Glacée Vanille Le Bac De 500 (Similarity score: 9.88)
- Marie Morin Crème Brûlée Bio (Similarity score: 10.86)
Ingredients List
- Milkfat
- Vanilla Flavouring
- Artificial Flavouring
- Strawberry Juice Concentrate
- E330
- Cherry Juice
- E471
- E412
- E466
- E410
- Cellulose Gel
- Skimmed Milk
- E433
- E407
- Annatto Extract For Color
- E150a
- E133
- E129
- Whey
- Buttermilk
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Contains 1% And Less Of Cocoa Processed With Alkali
- Natural Strawberry Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)