Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.45g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.45g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 60.052219321148826% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.1% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 57mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 57mg |
| Sugars | 17.24g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cherry Vanilla Vanilla Premium Ice Cream With Maraschino Cherries, Cherry Vanilla (Similarity score: 5.68)
- Strawberry Premium Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 5.68)
- Key Food Key Food, All Natural Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 7.55)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cake & Frosting Flavored Ice Creams Confetti Candies, Cake Pieces, Blu's Birthday Party (Similarity score: 7.87)
- Real Ice Cream (Similarity score: 7.91)
- French Vanilla Classic Ice Cream (Similarity score: 7.97)
- Cowboys Vanilla Bean Flavored Ice Cream (Similarity score: 7.97)
- Yuenqlinq's Ice Cream (Similarity score: 7.97)
- Neapolitan Vanilla, Strawberry & Chocolate Premium Ice Cream, Neapolitan (Similarity score: 8.19)
- Ahold Real Ice Cream (Similarity score: 8.89)
- Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 9.02)
- Thiriet Crème Glacée Vanille Bourbon De Madagascar (Similarity score: 9.05)
- Marie Morin Crème Brûlée Bio (Similarity score: 9.38)
- Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 9.44)
- Coconut Ice Cream With Pineapple Pieces, Coconut Pineapple (Similarity score: 9.45)
Ingredients List
- Milkfat
- E471
- E415
- E433
- E466
- E407
- E160b
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Sweetcream Buttermilk
- Whey
- Contains Less Than 2% Of
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)