Nature's Harvest, Troy International Import/Export Corp. Nature's harvest, dehydrated ginger
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1531kj (366 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1531kj (366 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 61mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 61mg |
| Sugars | 80.49g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 80.49g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ginger Crystallized (Similarity score: 0.00)
- Les Productions Agricoles Beaudry Ltée Sirop D'érable (Similarity score: 13.11)
- Jelly Beans Candy (Similarity score: 13.22)
- Jelly Belly, Jelly Belly Candy Company Jelly Beans, Stink Bug, Toasted Marshmallow, Dirty Dishwater, Birthday Cake, Rotten Egg, Buttered Popcorn, Toothpaste, Berry Blue, Barf, Peach, Canned Dog Food, Chocolate Pudding, Booger, Juicy Pear, Spoiled Milk, Coconut, Stinky Socks, Tutti Fruitti, Dea (Similarity score: 17.19)
- Swedish Fish Swedish Fish Assorted Soft Candy Eggs Fat Freeeaster12x9 500 Oz (Similarity score: 18.57)
- Jelly Belly Jelly Beans (Similarity score: 19.12)
- Tpg Enterprises Tart Cherry Concentrate (Similarity score: 20.20)
- Tpg Enterprises 100% Natural Black Cherry Concentrate (Similarity score: 20.20)
- Assorted Fruit Flavored Candies, Assorted Fruit (Similarity score: 20.45)
- Apple, Strawberry, Lemon, Cherry, Orange, Raspberry Jelly Beans Candy, Apple, Strawberry, Lemon, Cherry, Orange, Raspberry (Similarity score: 23.14)
- Jelly Beans Candy (Similarity score: 23.14)
- Jelly Beans Candy (Similarity score: 23.14)
- Organic Sour Beans (Similarity score: 23.41)
- Gummy Fish (Similarity score: 23.83)
- Ikea Lördagsgoids (Similarity score: 26.97)
Ingredients List
- Ginger
- Sugar
- And Crystallized Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)