Gummy fish
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1536kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1536kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 47mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 47mg |
| Sugars | 73.33g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 73.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Assorted Fruit Flavored Candies, Assorted Fruit (Similarity score: 4.24)
- Jelly Beans Candy (Similarity score: 6.34)
- Apple, Strawberry, Lemon, Cherry, Orange, Raspberry Jelly Beans Candy, Apple, Strawberry, Lemon, Cherry, Orange, Raspberry (Similarity score: 6.34)
- Jelly Beans Candy (Similarity score: 6.34)
- Swedish Fish Swedish Fish Assorted Soft Candy Eggs Fat Freeeaster12x9 500 Oz (Similarity score: 6.35)
- Pinnacle Foods Group Llc Table Syrup (Similarity score: 11.78)
- Sweet Smiles, Kervan Usa Llc Gummi Berries (Similarity score: 17.15)
- Kara Chocolates Candy (Similarity score: 17.34)
- Gelco S R L Sourfuls Soft & Chewy Candy (Similarity score: 17.57)
- Air Heads Xtremes Rainbow Berry Sourfuls Peg Bag (Similarity score: 17.57)
- BĂȘtises De Cambrai (Similarity score: 17.67)
- Zed Candy Double Dares Game Jelly Beans (Similarity score: 18.77)
- Jelly Beans Candy (Similarity score: 18.78)
- Spartan Spartan, Candy, Jelly Bean (Similarity score: 18.78)
- Assorted Jelly Beans (Similarity score: 18.78)
Ingredients List
- Sugar
- Invert Sugar
- Corn Syrup
- Modified Corn Starch
- E330
- White Mineral Oil
- Natural And Artificial Flavouring
- E903
- Colour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)