Naturasi Grano saraceno soffiato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1576kj (377 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1576kj (377 calories/kcal) |
| Fiber | 4 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 9.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.9g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -5 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Paul Heumann Pain Azyme (Similarity score: 4.90)
- Léa Nature Jardin Bio Tartines Craquantes Sarrasin (Similarity score: 9.57)
- Paul Heumann Pain Azyme Épeautre (Similarity score: 9.80)
- Rapunzel Vollkorn Buchweizen Gepufft (Similarity score: 9.90)
- Crackies (Similarity score: 10.01)
- Coop Puffet Ris (Similarity score: 11.10)
- Combino, Lidl Schwäbische Spätzle (Similarity score: 11.25)
- Riz Carnaroli (Similarity score: 11.30)
- Riz Carnaroli (Similarity score: 11.69)
- Auchan,mmm! Mmm! Cuoricini 3 Couleurs (Similarity score: 12.69)
- Les Petites Matsot Tradition (Similarity score: 12.98)
- Les Matsot (Similarity score: 13.15)
- La Finestra Sul Cielo Pain Azyme D'épeautre Bio (Similarity score: 13.21)
- Naturasi Gallette Integrali Senza Sale Aggiunto (Similarity score: 13.22)
- Kallo Buckwheat Super Seed Rice & Corn Cakes (Similarity score: 13.55)