Natural Mojo Baies de goji
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1360kj (326 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1360kj (326 calories/kcal) |
| Fiber | 11 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 15 |
| Proteins | 11.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.8g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.51851851851852% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.5% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 4 |
| Sodium | 496mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 496mg |
| Sugars | 49.5g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 49.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ulstar Srl Baies De Goji (Similarity score: 22.64)
- Alesto Baies De Goji (Similarity score: 28.79)
- Goji Baies De Goji Bio (Similarity score: 36.77)
- Salutem Goji (Similarity score: 53.84)
- Rich Nature Rich Nature, Raw Organic Goji Berries (Similarity score: 61.90)
- Rhythm (Similarity score: 70.46)
- Ametller Origen Sofregit Amb Fruita Seca (Similarity score: 71.49)
- วรพร มะม่วงกวน (Similarity score: 76.03)
- Casino Bio Baies De Goji Sechées (Similarity score: 81.82)
- Gourmet Finest Cuisine,aldi Gourmet Spinat&fetakäse Pesto (Similarity score: 85.32)
- Delizie Del Sole Funghi Trifolati (Similarity score: 90.02)
- Paquito Ananas Morceaux (Similarity score: 90.52)
- Lidl Baies De Goji (Similarity score: 90.86)
- Dmbio,dm Bio Streichcreme Rote Bete Meerrettich (Similarity score: 93.36)
- Tesco,wicked Kitchen Orange Pumpkin Pesto (Similarity score: 93.40)
Ingredients List
- Vitamins
- E300
- E101
- Iron
- Magnesium
- Calcium
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)