Monoprix,Monoprix Bio Mini galettes de mais bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1633kj (391 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1633kj (391 calories/kcal) |
| Fiber | 6 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 8.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.6g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -6 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 0.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Froiz Maíz Para Palomitas (Similarity score: 14.28)
- Grillon D'or Mini Galettes De Riz (Similarity score: 15.09)
- Davio's Pasta Chips (Similarity score: 17.44)
- Galettes Riz Complet (Similarity score: 18.04)
- Galette De Riz Complet (Similarity score: 18.04)
- Casino Galette Riz Complet (Similarity score: 18.04)
- El Granero Integral Tortitas Arroz Avena (Similarity score: 18.43)
- Nutridia Flocons De Quinoa (Similarity score: 19.69)
- Santiveri Cooki Sanas (Similarity score: 19.70)
- Zaeli Granola (Similarity score: 20.13)
- Dmbio,dm Bio Hirse Flips (Similarity score: 20.13)
- Biscottes (Similarity score: 20.73)
- Bauck Hof Zartes Hafer Müsli, Schokoknusper (Similarity score: 20.73)
- Saldac Graines Des Andes (Similarity score: 20.76)
- Rej,krupky Krupky Soufflé De Maïs Bébé (Similarity score: 21.01)
Ingredients List
- Corn
- Chia Seed
- Brown Flax Seeds
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)