Galettes riz complet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1632kj (391 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1632kj (391 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.5g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Galette Riz Complet (Similarity score: 0.00)
- Galette De Riz Complet (Similarity score: 0.00)
- El Granero Integral Tortitas Arroz Avena (Similarity score: 8.66)
- Biscottes (Similarity score: 11.53)
- Davio's Pasta Chips (Similarity score: 12.01)
- Saldac Graines Des Andes (Similarity score: 12.13)
- Lucien Georgelin Sucette Sans Sucres (Similarity score: 13.03)
- Rimon & Saveurs Sarielles De Blé Dur Au Curry (Similarity score: 14.01)
- Ecocesta Tortitas De Arroz Y Avena (Similarity score: 14.25)
- Kallø Kallo Organic Unsalted Wholegrain Low Fat Rice Cake Thins (Similarity score: 15.00)
- Froiz Maíz Para Palomitas (Similarity score: 15.89)
- Saldac Flocons De Quinoa (Similarity score: 16.59)
- Grillon D'or Mini Galettes De Riz (Similarity score: 16.99)
- Monoprix,monoprix Bio Mini Galettes De Mais Bio (Similarity score: 18.04)
- Markal Maïs Pop Corn À Éclater (Similarity score: 18.32)