Monoprix Gourmet,Monoprix Panettone pépites de chocolat noir
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1657kj (397 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1657kj (397 calories/kcal) |
| Fiber | 2.8 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 7.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.8g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 63.1578947368421% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.2% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 17 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ciro Panettone (Similarity score: 10.13)
- Maina Colomba (Similarity score: 11.34)
- Maina Maina Panettone (Similarity score: 11.35)
- Maina Panettone (Similarity score: 11.35)
- Zaghis Panettone Poire Chocolat (Similarity score: 12.00)
- Aurora Tiramisu Panettone (Similarity score: 12.01)
- Panettone Pere E Cioccolato (Similarity score: 14.75)
- Balocco Panettone (Similarity score: 16.66)
- Motta Panettone Gran Cremoso Motta Con Panna E Cioccolato (Similarity score: 17.02)
- Favorina,lidl Panettone Al Cioccolato (Similarity score: 18.32)
- Motta Motta Panettone Chocolate Gocce Di Cioccolato 750g (Similarity score: 19.08)
- Saïda Palets Au Beurre (Similarity score: 19.24)
- Panettone Al Cioccolato (Similarity score: 20.41)
- Favorina Panettone With Cream And Chocolate (Similarity score: 20.59)
- Bauli Bauli Panettone 3 Cioccolati 750g (Similarity score: 20.60)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)