Monoprix Carpaccio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 819kj (196 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 819kj (196 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4.2 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.9g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 14.388489208633093% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.4% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | -1 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Picard 2 Pavés De Saumon Et Compotée Fenouil Tomate (Similarity score: 13.40)
- Farmwood,aldi Chicken Breast Tenders (Similarity score: 14.47)
- Rianxeira Sardinillas Rianxeira (Similarity score: 19.90)
- Women’s Best Womens Best Wheatgrass Powder (Similarity score: 20.22)
- Sea Best Seasoned Selections Thai Chili Salmon (Similarity score: 22.35)
- Thiriet Suprêmes De Pintade Farcis (Similarity score: 22.61)
- Pied De Porc Cuits (Similarity score: 22.73)
- Pieds De Porc Cuits (Similarity score: 22.73)
- Pieds De Porc Cuits (Similarity score: 22.73)
- Maître Olivier Taboulé Oriental (Similarity score: 23.38)
- Casino Poisson Pané (Similarity score: 24.99)
- Masso Bonito Del Norte En Aceite De Oliva (Similarity score: 25.54)
- Assiette Bleue Pané De Cabillaud Panure Bio (Similarity score: 26.91)
- Qualité & Prix, Coop Sardines À L'huile D'olive (Similarity score: 27.24)
- Houmous De Lingots Blancs (Similarity score: 29.44)