Houmous de lingots blancs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 820kj (196 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 820kj (196 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.67g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.67g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 13.713658804168952% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.7% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 4 |
| Sodium | 121.08800000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 121.1mg |
| Sugars | 0.52g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.52g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maître Olivier Taboulé Oriental (Similarity score: 20.48)
- Delhaize Salad South American Style (Similarity score: 21.40)
- Germinal Hummus Con Almendras Y Vainilla (Similarity score: 22.03)
- Farmwood,aldi Chicken Breast Tenders (Similarity score: 23.69)
- Ready To Serve! Basmati Rice, Aromatic Long Grain White Rice (Similarity score: 26.28)
- Whole Grain Brown Rice (Similarity score: 27.63)
- Brown Rice (Similarity score: 27.63)
- Riviana Foods Inc Whole Grain Brown Rice (Similarity score: 27.63)
- Organic Brown Rice (Similarity score: 27.63)
- Bononia, Dino Corsini Muffin (Similarity score: 28.53)
- Delhaize Soupe De Lentille (Similarity score: 29.04)
- Rianxeira Sardinillas Rianxeira (Similarity score: 29.32)
- Salade Grecque (Similarity score: 29.36)
- Monoprix Carpaccio (Similarity score: 29.44)
- Sölen Ozmo Burger (Similarity score: 30.09)