Mochis
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1291kj (309 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1291.0kj (309 calories/kcal) |
| Fiber | 0.47 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.47 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.8199999999999998g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.82g |
| Saturated Fat | 9.02g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 61.738535249828885% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.7% |
| Saturated Fat Value | 9.0g |
| Score | 19 |
| Sodium | 224.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 224.0mg |
| Sugars | 28.9g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Baramel Pain D'épices Pur Cacao (Similarity score: 14.71)
- French Style Classic Cheesecake (Similarity score: 15.86)
- Deliciously Moist Chocolate Triple Layer Premium Ice Cream Cake With Rich, Decadent Chocolate Swirled Ice Cream, Chocolate + Chocolate (Similarity score: 16.47)
- Chocolate Brownie Ice Cream Cake (Similarity score: 16.47)
- Deliciously Moist Chocolate Triple Layer Premium Ice Cream Cake With Rich, Creamy Vanilla Ice Cream, Chocolate + Vanilla (Similarity score: 17.11)
- Les Desserts New York Style Cheesecake Cups (Similarity score: 19.02)
- Peach Flavored Sweet Rolls (Similarity score: 19.19)
- Chocolate & Vanilla Ice Cream Cake Creamy Vanilla Ice Cream Layered With Decadent Chocolate Cake, Topped With Whipped Icing And Festive Sprinkles , Chocolate & Vanilla (Similarity score: 20.64)
- Gut&günstig,edeka Käsekuchen (Similarity score: 20.84)
- Klondike, Unilever Klondike, Mrs Fields, Sandwiches, Artificially Flavored Vanilla Light* Ice Cream Between Two Mrs Field's Chocolate Chip Cookies, Mrs Fields (Similarity score: 21.12)
- Mint Ice Cream With Chocolate Flavored Chips Between Chocolate Chip Cookies Sandwiches (Similarity score: 22.90)
- Chef Pierre Coconut Cream Pie (Similarity score: 23.86)
- J&j Kosher Dairy Cheese Snack, Crustless Mini Cheese Cake (Similarity score: 24.79)
- Pains Aux Raisins X4 (Similarity score: 25.79)
- Little Fella Blueberry Swirl Cheesecake, Blueberry (Similarity score: 26.46)