Baramel Pain d'Épices Pur Cacao
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1297kj (310 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1297kj (310 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.1g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.1g |
| Saturated Fat | 7.4g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 67.27272727272727% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.3% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 17 |
| Sodium | 227.99999999999997mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 228mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Brownie Ice Cream Cake (Similarity score: 13.48)
- Deliciously Moist Chocolate Triple Layer Premium Ice Cream Cake With Rich, Decadent Chocolate Swirled Ice Cream, Chocolate + Chocolate (Similarity score: 13.48)
- Mochis (Similarity score: 14.71)
- Deliciously Moist Chocolate Triple Layer Premium Ice Cream Cake With Rich, Creamy Vanilla Ice Cream, Chocolate + Vanilla (Similarity score: 17.65)
- Klondike, Unilever Klondike, Mrs Fields, Sandwiches, Artificially Flavored Vanilla Light* Ice Cream Between Two Mrs Field's Chocolate Chip Cookies, Mrs Fields (Similarity score: 18.41)
- Chef Pierre Coconut Cream Pie (Similarity score: 19.88)
- J&j Kosher Dairy Cheese Snack, Crustless Mini Cheese Cake (Similarity score: 20.85)
- Little Fella Blueberry Swirl Cheesecake, Blueberry (Similarity score: 21.15)
- French Style Classic Cheesecake (Similarity score: 22.11)
- Mint Ice Cream With Chocolate Flavored Chips Between Chocolate Chip Cookies Sandwiches (Similarity score: 22.65)
- Peach Flavored Sweet Rolls (Similarity score: 22.84)
- Les Desserts New York Style Cheesecake Cups (Similarity score: 24.80)
- Tastykake Blueberry Flavored Sweet Rolls (Similarity score: 25.38)
- Chef Pierre Lemon Cream Pie (Similarity score: 25.59)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 26.01)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Honey
- Unrefined Cane Sugar
- Cocoa Powder
- Butter
- Fresh Cream
- Raising Agent
- Salt From Guerande
- Spice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)